Apple Watch i ri mat oksigjenin në gjak - Bota Sot
Apple Watch i ri mat oksigjenin në gjak

Teknologji

Apple Watch i ri mat oksigjenin në gjak

Më: 16 shtator 2020 Në ora: 12:35
Apple Watch

Siç pritej, Apple prezantoi modelet e saj më të fundit të Apple Watch të martën.

Me Serinë 6, grupi po pozicionohet edhe më fort se më parë në sektorin e kujdesit shëndetësor.

Risi më e rëndësishme: Përveç funksioneve të njohura të fitnesit dhe matjes së EKG, modeli i lartë vjen me një sensor të ri që mund të përcaktojë përmbajtjen e oksigjenit në gjak në vetëm 15 sekonda, shkruan The Verge.

Në rastin e sëmundjes nga coronavirusi, një vlerë shumë e ulët mund të sinjalizojë se gjërat po bëhen serioze dhe se kërkohet një furnizim me oksigjen në spital.

Apple nuk e theksoi qartë këtë në prezantim, por pajisjet e duhura matëse gjithashtu rekomandohen nga mjekët në mënyrë që të jenë në gjendje të reagojnë shpejt ndaj sëmundjes COVID-19.

Risitë e mëtejshme përfshijnë një matës të lartësisë dhe një ekran të përmirësuar gjithmonë të ndezur, i cili duhet të jetë 2.5 herë më i ndritshëm se ai i Serisë 5.

Seria 6 është e pajisur me çipin e ri S6, i cili nga ana tjetër bazohet në çipin A13 një vjeçar të Apple.

Kjo ishte përdorur më parë në iPhone 11 dhe iPhone SE dhe ishte përshtatur për orën.

Përveç Serisë 6, e cila mund të blihet nga 429 euro, Apple ka prezantuar një Apple Watch SE. Ky është pasardhësi i Watch Series 3 dhe kushton 299 euro. Por kjo nuk e ka funksionin EKG dhe matjen e oksigjenit në gjak. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat