SHBA do të akuzojë Google për mbrojtjen e monopolit të paligjshëm

Teknologji

SHBA do të akuzojë Google për mbrojtjen e monopolit të paligjshëm

Më: 20 tetor 2020 Në ora: 17:12
Google

Shtetet e Bashkuara kanë në plan të akuzojnë zyrtarisht Google për Mbrojtjen e Monopolit të Paligjshëm. Departamenti i Drejtësisë do ta akuzojë atë për mbajtjen e një monopoli të paligjshëm mbi kërkimin dhe reklamimin e kërkimit, në një proces gjyqësor që do të zhvillohet të martën, sfida më e rëndësishme ligjore e qeverisë ndaj fuqisë së tregut të një kompanie teknologjike në dekadat e fundit.

Në padinë që do të paraqitet në një gjykatë federale në Uashington DC, agjencia do të akuzojë Google, për mbajtjen e paligjshme të monopolit të saj mbi kërkimin përmes disa kontratave ekskluzive të biznesit dhe marrëveshjeve që bllokojnë konkurrencën, thanë zyrtarët, të cilët nuk ishin të autorizuar të flisnin. Kontrata të tilla përfshijnë pagesën e miliarda dollarëve të Google për Apple për të vendosur motorin e kërkimit Google si parazgjedhje për iPhone, raporton A2.

Agjencia do të argumentojë që Google, i cili kontrollon rreth 80 për qind të pyetjeve të kërkimit në Shtetet e Bashkuara, arriti marrëveshje me prodhuesit e telefonit duke përdorur sistemin operativ Android të Alphabet për të ngarkuar paraprakisht motorin e kërkimit në telefonët e tyre dhe për ta bërë të vështirë për motorët e kërkimit rival.

Padia pasqyron kthimin kundër fuqisë së korporatave më të mëdha të vendit, dhe veçanërisht gjigantët e teknologjisë si Google, Amazon, Facebook dhe Apple. Konservatorët si presidenti Trump dhe liberalët si senatorja Elizabeth Warren kanë qenë shumë kritikë ndaj përqendrimit të pushtetit në një pjesë të vogël të teknologjisë.

Dokumentet e depozituara nga Departamenti i Drejtësisë tregojnë se 11 shtete të SHBA-së, gjithashtu, janë bashkuar në veprimin kundër Google.

Veprimi i autoriteteve amerikane ndjek raportin e Kongresit që akuzoi emrat e mëdhenj në Silicon Valley për monopol dhe tregoi nevojën për të bërë ndryshime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat