Apple ka paditur një kompani izraelite për spiunim ndaj përdoruesve

Teknologji

Apple ka paditur një kompani izraelite për spiunim ndaj përdoruesve

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 15:12
Foto ilustrim

Kompania me bazë në Cupertino është e shqetësuar se NSO Group zhvilloi mjete spiunazhi dhe i përdori ato përmes pajisjeve Apple.

Apple ka ngritur një padi kundër NSO Group, duke e akuzuar kompaninë për spiunim ndaj qeverisë përmes pajisjeve të synuara të Apple.

Përveç dënimit për NSO, Apple po kërkon gjithashtu që kompania e zhvillimit të softuerit të ndalohet të përdorë produktet e Apple në kërkimet e saj të ardhshme.

Nënkryetari i lartë i Grupit NSO vuri në dukje se softueri Pegasus i kompanisë është menduar vetëm për monitorimin e një numri të vogël njerëzish në platforma të shumta, duke përfshirë Android.

Megjithatë, Apple theksoi se objektivat ishin shpesh aktivistë, gazetarë dhe kritikë të tjerë të pushtetit, i cili në mënyrë rutinore shtyp mosmarrëveshjet politike. Kompania akuzoi më tej NSO-në për “shkelje flagrante” të ligjeve në nivel federal dhe shtetëror në Shtetet e Bashkuara.

Apple theksoi se serverët e kompanisë nuk u komprometuan në atë proces.

NSO aktualisht nuk ka shumë aleatë. WhatsApp, për shembull, akuzoi NSO-në për lehtësimin e sulmeve ndaj zyrtarëve qeveritarë dhe hodhi poshtë mohimet e kësaj nga krijuesi i Pegasus.

Industria e teknologjisë e sheh NSO-në si një kërcënim për privatësinë e përdoruesve të saj dhe nuk do të jetë befasuese nëse kompanitë e tjera mbështesin iniciativën e Apple. /

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat