Këto kriptovaluta u rritën më së shumti në vitin 2021

Teknologji

Këto kriptovaluta u rritën më së shumti në vitin 2021

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Altcoins kanë dominuar tregun e kriptovalutave këtë vit dhe janë rritur masivisht në vlerë.

Një altcoin është një monedhë digjitale alternative ndaj Bitcoin. Fjala Altcoin i referohet një grupi kriptomonedhash, në fund të fundit të gjitha kriptomonedhave përveç Bitcoin.

Dhe viti 2021 ishte një vit i mirë për altcoins, raporton Business Insider.

Mbi të gjitha, Shiba Inu ishte ndër performuesit më të mirë, analizon BrokerChooser. Dogecoin dhe Solana u futën gjithashtu në listën e altcoinëve më të suksesshëm.

Këtu është e gjithë lista:

1. Shiba Inu
2. Dogecoin
3. Terra / Luna
4. Polygon / Matic
5. Solana

Shiba Inu është rritur më së shumti dhe vlen 2.4 milionë për qind më shumë se 12 muaj më parë. Norma Shiba Inu është aktualisht duke rënë, sikurse pothuajse të gjitha kriptovalutat tjera. Që nga shtatori 2020, monedha ishte ende me vlerë 0.0000000000001 dollarë. Në fund të shtatorit, çmimi ishte 0,00002797 dollarë. Më pas erdhi një nxitje e shkurtër, intensive që me të vërtetë u ngrit dhe tani Shiba Inu është në 0,000042 dollarë.

Dogecoin është në vendin e dytë. Kjo kriptovalutë u ndihmua edhe nga fakti që Elon Musk e reklamoi atë në disa postime në Twitter. Prandaj, me Dogecoin pati edhe luhatje të forta çmimesh. Aktualisht është në 0,2273 dollarë; që nga shtatori 2020 ishte 0,004242 dollarë.

Në vendin e tretë ishte Terra, e cila tregtohet nën Luna. Çmimi i Terra-s shpërtheu në janar të atij viti. I katërti është Polygon, i njohur më parë si Matic. Solana është në vendin e pestë.

Renditja e BrokerChoosers bazohet në vlerësimet e tregtarëve nga 227 vende të botës. Numrat janë llogaritur nga shtatori 2020 deri në shtator 2021. I gjithë tregu i kriptovalutave u rrit këtë vit me rreth 3 trilion dollarë amerikanë, tani kapitalizimi total i tregut është rreth 2.6 trilionë krahasuar me një vit më parë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat