Vendimi: Prindi lejohet të monitorojë bisedat e vajzës në WhatsApp - Bota Sot
Vendimi: Prindi lejohet të monitorojë bisedat e vajzës në WhatsApp

Teknologji

E martë, 16 tetor 2018

Vendimi: Prindi lejohet të monitorojë bisedat e vajzës në WhatsApp

Më: 3 janar 2018 Në ora: 18:04
Ilustrim

Një baba që lexonte mesazhet WhatsApp të vajzës së tij u padit nga ish-gruaja e tij. Por një gjykatë spanjolle e provoi se ai kishte të drejtë.

Prindërit lejohen të mbikqyrin bisedat WhatsApp të fëmijëve të tyre në Spanjë. Këtë e konfirmoi një gjykim të gjykatës së qarkut Pontevedra. Një burrë me sa duket i kërkoi vajzës së tij nëntëvjeçare për fjalëkalimin për smartphone e saj për të lexuar mesazhet e saj WhatsApp. Përveç bisedave me miqtë e saj, këto përfshinin biseda me nënën e saj. Këtë ish-gruaja e tij e pa si një shkelje të privatësisë dhe paditi ish-bashkëshortin e saj.

“Dy fëmijët e mi më thanë se babai i tyre i solli në dhomën e tyre të gjumit dhe lexoi lajmin e vajzës së tyre së bashku”, tha nëna. “Ai gjithashtu i kërkoi djalit tim fjalëkalimin, por ai refuzoi.” Thuhet se babai gjithashtu kërcënoi të thërriste policinë nëse djali nuk i tregonte fjalëkalimin.

Miratimi i dhënë
Megjithatë, ky nuk është një problem për gjykatën. Aktgjykimi i referohet paragrafit 154 të Kodit Civil. Prindërit duhet të kujdesen për fëmijët e tyre dhe të kujdesen për edukimin e tyre. Kjo gjithashtu përfshin WhatsApp, e cila kërkon “vëmendjen dhe vigjilencën nga ana e prindërve ose edukatorëve”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test