Microsoft krijon aplikacionin që ndihmon të verbrit - Bota Sot
Microsoft krijon aplikacionin që ndihmon të verbrit

Teknologji

Microsoft krijon aplikacionin që ndihmon të verbrit

Më: 1 mars 2018 Në ora: 20:15
ilustrim

Microsoft ka lansuar një aplikacion që mund të ndihmojë të verbrit, duke iu dhënë drejtimet, duke përshkruar zonat lokale dhe duke i udhëzuar nga vendi në vend.

Aplikacioni Soundscape me zë lidhet me shërbimet e hartave globale për të përshkruar vendet me interes, ose emrat e rrugëve. 

Duke përdorur një telefon të mençur të lidhur me një kufje si Apple AirPods, ai ndihmon njerëzit e verbër të dinë më mirë për vendndodhjen e tyre, ndërsa mund të përdoret gjithashtu në lidhje me aplikacione të tjera, si një hartë GPS, që punon në sfond.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test