Facebook nis njohjen e fytyrës në Evropë - Bota Sot
Facebook nis njohjen e fytyrës në Evropë

Teknologji

Facebook nis njohjen e fytyrës në Evropë

Më: 1 mars 2018 Në ora: 23:07
Ilustrim

Në të ardhmen, përdoruesit e Facebook në Evropë duhet të jenë në gjendje të vendosin vetë nëse do të aktivizojnë njohjen e fytyrës apo jo.

Funksioni i diskutueshëm më parë nuk ishte i disponueshëm në vendet e BE. Në kontekstin e Rregullores së Përgjithshme Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave (DSGVO), Facebook dëshiron të provojë procedurat me të cilat vetë përdoruesit vendosin se cilat të dhëna dëshirojnë të ndajnë publikisht dhe ato që nuk dëshirojnë.

Kjo do të parandalonte njerëzit nga paraqitja si tjerët person në Facebook . Përdoruesit gjithashtu do të dëgjojnë nga Facebook nëse shfaqen në një foto, edhe nëse ato nuk janë të shënuara.

“Përdorimi i njohjes së fytyrës është tërësisht vullnetar,” tha Facebook . Aktivizimi është propozuar dhe duhet të konfirmohet në mënyrë aktive. Njoftimi përkatës tashmë është postuar nga përdoruesit e versionit të gjuhës angleze në Twitter .

Në një test të dytë, përdoruesit e Facebook-it janë pyetur nëse duan me të vërtetë të ndajnë informacione nga profili i tyre personal në lidhje me interesat personale, si dhe orientimet politike dhe fetare me publikun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test