Android P mund t'i kthejë telefonat në një mouse ose tastierë Bluetooth - Bota Sot
Android P mund t'i kthejë telefonat në një mouse ose tastierë Bluetooth

Teknologji

Android P mund t'i kthejë telefonat në një mouse ose tastierë Bluetooth

Më: 6 mars 2018 Në ora: 18:31
Android

Thashethemet e para disa ditëve kanë sugjeruar se versionet e para të sistemit operativ Android P do të publikohen në javët e ardhshme, ndërsa emri i brendshëm i sistemit të ri operativ mobil të Google do të quhet Ice Cream.

Raportet e mëhershme përmendën se Android P do të ketë mbështetje për shfaqje të pazakonta, të tilla si ato me një prerje në pjesën e sipërme të ekranit, si dhe përditësime materiale.

Tani XDA Developers na sjell informacione të reja, të cilat sugjerojnë se sistemi operativ do të lejojë përdoruesit të lidhin telefonat e tyre me kompjuterë përmes Bluetooth, gjë që do t'u lejojë atyre të përdoren si mouse ose tastierë pa tela. Kjo do të jetë një përfitim i madh për ata që duan të zvogëlojnë numrin e periferive që përdorin me pajisje të tjera.    

Më parë ishte e mundur për të përdorur telefonin si një proxy për tastierë dhe mouse, nëpërmjet aplikimeve të tilla si Remote Unified, të cilat veprojnë mbi një lidhje Wi-Fi. Megjithatë, arritja e të njëjtit rezultat nëpërmjet Bluetooth nuk ishte e mundur nëse pajisja nuk është rrënjosur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test