Facebook fshin postimin e stafit të Kryeministrit Hungarez Viktor Orban - Bota Sot
Facebook fshin postimin e stafit të Kryeministrit Hungarez Viktor Orban

Teknologji

Facebook fshin postimin e stafit të Kryeministrit Hungarez Viktor Orban

Më: 9 mars 2018 Në ora: 00:55
ilustrim

Facebook ka hequr një video të postua nga stafi i Kryeminstrit Hungarez Viktor Orban ku thuhej se emigrantët ishin shkaku i rritjes së kriminalitetit në kryeqytetin kufitar të Austrisë.

Janos Lazar, këshilltar kryesor i Orban i cili vetë u quajt racist nga shefi i të drejtave të njeriut pranë Kombeve të Bashkuara, akuzoi Facebook për censurimin e mendimit të lirë pasi rrjeti social fshiu postimin e tij.

Një imazh i publikuar nga Lazar online konfirmonte se postimi ishte hequr për shkeljen e rregullores komunitare të Facebook.

Videoja e publikuar nga Lazar ishin pamje të kapura nga një kamër në distriktin e Vjenës, në një prej lagjeve të mbipopulluara nga emigrantët dhe të huajt.

Social-Demokratët të cilët bashkë-udhëheqin Vjenën në një koalicion me Partinë e Blertë, refuzuan komentet duke i quajtur ato raciste. /PCWorld Albanian

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test