Elon Musk vjen me një inovacion të radhës, kësaj radhe ka të bëjë me këmbësorët - Bota Sot
Elon Musk vjen me një inovacion të radhës, kësaj radhe ka të bëjë me këmbësorët

Teknologji

Elon Musk vjen me një inovacion të radhës, kësaj radhe ka të bëjë me këmbësorët

Më: 11 mars 2018 Në ora: 08:35
Elon Musk

Kompania e Elon Musk, themeluesit të Tesla, Boring Company nuk është duke punuar vetëm në projektin e Hyperloop. Në fakt, tani Elon Musk ka shkuar përtej pritjeve të gjithkujt, sepse tani është duke punuar në sistemin nëntokësor me mijëra stacione, i cili është menduar të transportojë njerëz, për dallim nga Hyperloop, që është menduar për transportin e shpejtë të makinave.

Hapësira që do ta zëjë kjo platformë e madhësisë së një ashensori.

Sistemi i qarkullimit urban është i përbërë nga mijëra stacione të vogla, me madhësi të një vendi të vetëm parkimi, që ju lë shumë afër destinacionit tuaj dhe gjithashtu përzihet në strukturën e një qyteti, për dallim nga një numër i vogël stacionesh të mëdha sikurse funksionon sot një metro.

“Mendoj se mund të thuash se kjo platformë përngjan në një autobus që shkon deri në 240 kilometra në orë, një mjet transporti nëntokësor, i cili është autonom, elektrik, dhe i cili kalon automatikisht midis tuneleve dhe ashensorëve. Pra, po ky është një autobus”, tha Elon Musk.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test