Qyteti që ka ndaluar përdorimin e rrjeteve sociale - Bota Sot
Qyteti që ka ndaluar përdorimin e rrjeteve sociale

Teknologji

Qyteti që ka ndaluar përdorimin e rrjeteve sociale

Më: 11 mars 2018 Në ora: 12:11
Foto ilustrim

Qeveria e qytetit të Sri Lanka në Azinë Jugore ka vendosur mbylljen e rrjeteve sociale si Facebook, WhatsApp, Instagram dhe Viber, si një përpjekje për të shuar grindjet etnike në vend.

Autoritetet e Sri Lanka kanë njoftuar se njerëzit po përdornin mediat sociale për të nxitur dhunën ndaj pakicës myslimane.

Në këtë qytet, dhuna ka filluar që me luftën civile dhe vazhdon të jetë prezente në ditët e sotme.

Për të shmangur incidente të dhunës, qeveria vendosi pezullimin e rrjeteve sociale të sipërpërmendura, i cili do të jetë i përkohshëm.

Ndërkohë në rrjetet sociale, vecanërisht në Facebook shikohet përpjekja për të shuajtur urrejtjen dhe censurën nëpërmjet platformave të tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test