Trageti elektrik për 400 pasagjerë me bateri gjigande qëndron në det - Bota Sot
Trageti elektrik për 400 pasagjerë me bateri gjigande qëndron në det

Teknologji

E diel, 21 tetor 2018

Trageti elektrik për 400 pasagjerë me bateri gjigande qëndron në det

Më: 13 maj 2018 Në ora: 13:27
Trageti elektrik për 400 pasagjerë me bateri gjigande qëndron në det

Norvegjia gjithnjë e më shumë e pozicionon veten si pioniere në elektromobilitetin.

Vendi nordik jo vetëm që dëshiron të ketë makina elektrike dhe avionë elektrikë , por edhe anije elektrike. Parlamenti ka njoftuar se vetëm anijet dhe tragetet pa emisione do të lejohen në fjordet norvegjeze, të cilat janë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, deri në vitin 2026.

Se ky qëllim nuk është joreale dëshmon shërbimin e trageteve “Fjords”. Tashmë në fund të muajit një traget thjesht i operuar me energji elektrike është për të marrë shërbimin e rregullt.

Bateria e madhe
Ferry  është 42 metra e gjatë dhe 15 metra e gjerë. Ka hapësirë ??për 400 pasagjerë. Është mundësuar nga dy motorë elektrikë, secila me 450 kilovat fuqi. Një paketë e madhe e baterisë me kapacitet 1,800 kWh siguron furnizimin me energji. Kjo është ekuivalenti i 40 Nissan Leafs ose 18 herë më e fuqishme Tesla Model S.

Megjithatë, traget është pak më i ngadalshëm se Tesla në rrugë. Shpejtësia është 16 nyje, që korrespondon me rreth 30 km / h. Gama me këtë shpejtësi jepet si 30 milje detare (55 kilometra).

Trageti do të përfundojë 700 udhëtime rrumbullake në vit midis Flåm dhe Gudvangen. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test