Ford Focus bëhet me kamerë të pasme prej 180 shkallësh - Bota Sot
Ford Focus bëhet me kamerë të pasme prej 180 shkallësh

Teknologji

Ford Focus bëhet me kamerë të pasme prej 180 shkallësh

Më: 16 maj 2018 Në ora: 18:37
Ford Focus

Gjenerata e katërt e Focusit, e cila është prezantuar në prill, do të jetë në ofertë kamerën me kënd të gjerë për vozitje më të sigurt dhe më të lehtë mbrapa.

Në mesin e pajisjes që do t’iu ndihmojë pronarëve të veturave të Fordit të ri do të jetë kamera e pasme prej 180 shkallësh, e vendosur mbi pozitën për tabelën e regjistrimit.

Kjo kamerë mbulon një këndë të gjerë prapa automobilit dhe iu ndihmon vozitësve që me rastin e parkimit dhe vozitjes me kohë të vërejnë kalimtarët, biçikletistët dhe automjetet që ndodhen në anën e pasme.

Kamera është e pajisur me sensor të pasmë dhe në rast rreziku apo mos veprimi me kohë të vozitësit, ky sistem frenon në mënyrë automatike dhe parandalon aksidentet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test