Kina nxjerr në treg robotin-dado - Bota Sot
Kina nxjerr në treg robotin-dado

Teknologji

E shtunë, 17 nëntor 2018

Kina nxjerr në treg robotin-dado

Më: 15 qershor 2018 Në ora: 15:56
Roboti-dado

Prindërit kinezë e kanë zgjidhur çështjen se kush do t’ia mbajë fëmijët e tyre.

Roboti iPal, që kushton 1400 dollarë, është dadoja perfekte për të vegjëlit. Ai flet dy gjuhë, jep mësime matematike, tregon barcoleta dhe komunikon me fëmijët me anë të një ekrani që ka në gjoks.

Roboti sillet si një fëmijë 4-8 vjeç, duke u bërë si një pjesëtar shtesë i familjes dhe duke i hequr prindërve ngarkesën e përkujdesjes për të voglin.

Një aplikacion në celular u lejon gjithashtu prindërve që të shohin dhe të dëgjojnë gjithçka që ndodh në afërsi të robotit-dado.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test