Facebook po ndërton një qendër të re të të dhënave prej 750 milionë dollarësh - Bota Sot
Facebook po ndërton një qendër të re të të dhënave prej 750 milionë dollarësh

Teknologji

E martë, 13 nëntor 2018

Facebook po ndërton një qendër të re të të dhënave prej 750 milionë dollarësh

Më: 16 qershor 2018 Në ora: 08:46
Facebook ka plane të mëdha për një qendër të re të të dhënave prej 750 milionë dollarësh në Huntsville, Alabama.

Facebook njoftoi planet për të ndërtuar një qendër të re të të dhënave prej 750 milionë dollarësh në Alabama.

Facebook ka plane të mëdha për një qendër të re të të dhënave prej 750 milionë dollarësh në Huntsville, Alabama.

Të enjten, gjiganti i rrjeteve sociale njoftoi se po ndërtonte një ndërtesë të re 970,000 metra katrorë në Huntsville, një qytet në pjesën veriore të shtetit amerikan.

“Si një qendër në rritje teknologjike, Huntsville dukej si një përshtatje e natyrshme për Facebook,” shkroi kompania në një postim të ri. “Ajo gjithashtu siguron qasje të besueshme për energjinë e rinovueshme, infrastrukturën e fortë lokale, një grup të madh të partnerëve të komunitetit”.

Një zëdhënës i Facebook i konfirmoi Business Insider se po investon 750 milionë dollarë në projekt.

Objekti i ri i Huntsville do të bashkohet me rrjetin zviceran të Facebook-ve të qendrave të të dhënave në të gjithë Amerikën dhe në mbarë botën, që strehojnë  të dhënat nga përdoruesit dhe fuqizojnë aplikacionet dhe shërbimet e saj. Kompania tani ndërton dhe hap burimet e veta të të dhënave në kuadër të projektit Open Compute Project , një iniciativë për të bërë hartimin e qendrave të të dhënave lirisht të disponueshme për inxhinierët – dhe për të dobësuar industrinë tradicionale të serverëve në proces.

Duhet të jetë në funksionim deri në vitin 2020, tha Facebook.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test