Të drejtat autoriale detyrojnë YouTube të paguajë miliarda për yjet e muzikës - Bota Sot
Të drejtat autoriale detyrojnë YouTube të paguajë miliarda për yjet e muzikës

Teknologji

E hënë, 19 nëntor 2018

Të drejtat autoriale detyrojnë YouTube të paguajë miliarda për yjet e muzikës

Më: 20 qershor 2018 Në ora: 23:24
Foto ilustrim

Kompanisë i kërkohet të paguajë për vlerën reale të videove muzikore.

Yjet e YouTube duke filluar nga Taylor Swift deri te Ed Sheeran, Beyonce dhe Jay-Z mund të presin në linja për pagesa të majme pasi kompania gjigante e  videove humbi një votim vendimtar në Bruksel, mbi ligjet e reja të të drejtave të autorit që do ta detyrojnë atë të paguajë miliarda dollarë në tarifa për përdoruesit që shikojnë video muzikore.

Për vite të tëra industria e muzikës ka argumentuar se YouTube shfrytëzon mungesën e mbrojtjes ligjore rreth videove muzikore që shihen në shërbimin e saj për të paguar shuma minimale për artistët dhe etiketat kur ato shikohen.

Industria e muzikës ka lobuar që ky "hendeku i vlerës" midis vlerave të vërteta të videove muzikore dhe asaj që YouTube vendos të paguajë duhet të adresohet me legjislacionin.

Të mërkurën, një votim vendimtar nga komiteti i çështjeve ligjore të parlamentit evropian shkoi në rrugën e industrisë së muzikës, me një marrëveshje për të miratuar ligjet e autorit që do të detyrojnë platforma të tilla si YouTube për të kërkuar licenca për video muzikore.

"Rëndësia e votimit të sotëm nuk mund të ekzagjerohet; ky propozim është një mundësi e një-brezi për të krijuar një ekuilibër të ri në botën online ", tha Helen Smith, drejtuesi ekzekutiv i trupit evropian të muzikës Impala, i cili përfaqëson etiketa pas akteve përfshirë Adele, Arctic Monkeys dhe Franz Ferdinand.

 "Ka të bëjë me të drejtën e autorit dhe duke u siguruar që krijuesit dhe partnerët e tyre të marrin një pjesë të drejtë të vlerës që krijojnë", ka thënë ai.

YouTube ka rreth 1.3 miliard përdorues të cilët rregullisht shikojnë videot muzikore dhe ka paguar 856 milionë dollarë në honorare për kompanitë e muzikës vitin e kaluar - rreth 67 cent për përdorues në vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test