Shpikja aksidentale që do të gëzojë të gjithë - Bota Sot
Shpikja aksidentale që do të gëzojë të gjithë

Teknologji

E hënë, 19 nëntor 2018

Shpikja aksidentale që do të gëzojë të gjithë

Më: 30 qershor 2018 Në ora: 07:08
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë zbuluar aksidentalisht një bateri telefoni që zgjat dy herë më shumë se ato aktuale.

Një grup ekspertësh britanikë ranë në kontakt me një material të ri të ri të quajtur OSPC-1, që ka gjithashtu më pak gjasë që të shpërthejë. Tani ata po shpresojnë që materiali do të dyfishojë kapacitetin e baterive të litiumit, pasi është në gjendje që të mbajë një volum të lartë të joneve të litiumit.

Duke folur për The Times, Abbie Trewin, nga Universiteti i Lancaster tha: “Po provonim për të krijuar një formë të re karboni, por zbuluam këtë. Menduam, a do të ishte i mirë për bateritë? E testuam se sa jone litiumi mund të thithte dhe u surprizuam.”

Ndonëse kjo punë kërkimore, e publikuar në Angewandte Chemie është në fazat e para, ekspertët shpresojnë se në të ardhmen ky karbon të mund të zhvillohet më tej dhe të përbëjë bateritë e së ardhmes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test