Dështojnë mijëra projekte me valuta digjitale - Bota Sot
Dështojnë mijëra projekte me valuta digjitale

Teknologji

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Dështojnë mijëra projekte me valuta digjitale

Më: 1 korrik 2018 Në ora: 23:59
Valuta digjitale

Dy faqet e internetit që në mënyrë aktive regjistrojnë projektet e dështuara me valuta digjitale kanë zbuluar se vetëm këtë vit kanë dështuar më shumë se njëmijë prej tyre, shkruan TechCrunch.

Coinopsy dhe DeadCoins kanë bërë të ditur për projektet e dështuara duke nisur nga abandonwar, softueri i cili nuk prodhohet më, e deri te tentim mashtrimet. Lista përfshin BRIG, një monedhë të rreme të shitur nga Jack dhe Jay Brig, dhe Titanium, një projekt që përfundoi me një hetim nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë (SEC).

"Natyrisht, të gjitha institucionet e reja duhet të krijojnë rregullat e tyre dhe kjo është pikërisht ajo që ndodh në botën e blockchain. Megjithatë, kur ka potencial për grumbullimin e fondeve masive, ka më shumë probleme. Ndërsa të gjithë presin që startups të dështojnë, shuma e parave që hyjnë në këto projekte është një problem i madh. Kur fillimi merr shumë fonde shumë shpejt, ekziston një 'zjarr' që gëlltitë kompaninë dhe themeluesit e saj, dhe nuk ka shumë ndihmë për investitorët, "shkruan TechCrunch.

"Raste të tilla po ndodhin kudo dhe ato janë një fenomen global. Mashtruesit dhe projektet e dështuara me valuta digjitale kanë rritur 1 miliard dollarë në 2017 me 297 startups të dyshimtë," shkruan TechCrunch.

"Startupet që financohen përmes ICO-së (oferta fillestare e monedhave, sistemi i crowdfunding) aktualisht po përdorin marketing të shumëllojshëm për të ndërtuar bizneset e tyre, por duhet të shohin platforma si Kickstarter dhe Indiegog, të cilët kanë krijuar besimin. Duke përcaktuar ekipin, projektin, rreziqet dhe të ardhmen e idesë, kompanitë mund të ndërtohen pa shumë fonde. Investoni vetëm aq sa mendoni se mund të lejoni të humbisni dhe prisni që çdo kriptë ku ju investonit të shembet. Më e mira që mund të shpresoni është një surprizë e këndshme nëse kjo nuk ndodh," përfundon TechCrunch.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test