Përdorues të Gmail kujdes! Emailet tuaja po lexohen nga persona të tretë! - Bota Sot
Përdorues të Gmail kujdes! Emailet tuaja po lexohen nga persona të tretë!

Teknologji

E hënë, 19 nëntor 2018

Përdorues të Gmail kujdes! Emailet tuaja po lexohen nga persona të tretë!

Më: 3 korrik 2018 Në ora: 21:04
Gmail

Emaili juaj privat po lexohet nga palët e treta që zhvillojnë aplikacionet të palëve të treta në Gmail, ka zbuluar një hetim mbi privatësinë e të dhënave.

Zhvilluesit janë pas një sërë shërbimesh të njohura online të dizajnuara për të punuar me rrjetin Gmail përmes mesazheve private të dërguara dhe të marra nga adresa juaj e postës elektronike, pohon hetimi.

Është praktikë e zakonshme për disa nga këta krijues të aplikacioneve të palës së tretë që të udhëzojnë punonjësit të lexojnë mesazhe elektronike personale.

Një aplikacion, i cili është dizajnuar për të ndihmuar përdoruesit të menaxhojnë kutinë e Gmail-it, i lejon punonjësit të lexojnë ‘mijëra’ e-mail, gjetën hetimet e ëall Street Journal.

Sipas ekspertëve, ky ‘sekret i pistë’ është praktikë e zakonshme midis disa firmave.

Shpallja vjen vetëm pak muaj pasi u zbulua se firma e të dhënave politike “Cambridge Analytica” kishte nxjerrë të dhëna private nga aplikacionet e palës së tretë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test