Vjen loja e re vetëvrasëse në Evropë, kujdes fëmijët! - Bota Sot
Vjen loja e re vetëvrasëse në Evropë, kujdes fëmijët!

Teknologji

Vjen loja e re vetëvrasëse në Evropë, kujdes fëmijët!

Më: 14 gusht 2018 Në ora: 19:04
Ilustrim

Momo është një lojë e re shqetësuese që përhapet përmes aplikacionit popullor të mesazheve WhatsApp.

Policia argjentinase dyshon se kjo lojë lidhet me vetëvrasjen e një vajze 12-vjeçare dhe lëshoi një paralajmërim për të gjithë prindërit që të kujdesen për fëmijët e tyre.

Një vajzë nga Argjentina regjistroi aktivitetet e saj para vetëvrasjes dhe pasi kreu vetëvrasje, policia gjeti mesazhe. Tani policia po kërkon një 18-vjeçar, i cili dyshohet se e ka takuar vajzën përmes internetit.

Momo është ndryshe një kukull me sy të mëdhenj dhe flokë të gjata, punë e artistit japonez Midori Hayashi, i cili nuk ka të bëjë fare me këtë lojë.

Loja e tmerrshme filloi të përhapet në botë nga fakti se përdoruesit e WhatsApp-it filluan të komunikojnë me numra të panjohur. Ata shpejt filluan të vinin tek ata me imazhe të dhunshme dhe mesazhe të këtij kërcënimi.

Një lojë e ngjashme u shfaq në 2017 në Rusi. Për shkak të "balenës blu", më shumë se 130 të rinj të moshës 10 deri 16-vjeç vranë veten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...