Google e di lokacionin tuaj edhe kur i thoni se nuk e dëshironi këtë - Bota Sot
Google e di lokacionin tuaj edhe kur i thoni se nuk e dëshironi këtë

Teknologji

Google e di lokacionin tuaj edhe kur i thoni se nuk e dëshironi këtë

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 17:21
Ilustrim

Një hetim i Associated Press (AP) tregon se shumë mjete të Google ruajnë informacionin e vendndodhjes në lidhje me pronarin e telefonit mobil, ose përdoruesit e këtyre mjeteve, edhe kur e kufizon atë në parametrat e privatësisë.

Shkencëtarët e Princeton konfirmuan këtë për AP, gjë që zbuloi se kjo po ndodhte me përdoruesit dhe përdoruesit e Android dhe atyre me iPhone.

Në shumicën e rasteve përdoruesit e Google janë transparent në pyetjen nëse mund të përdorin të dhënat e tyre të vendndodhjes. Një aplikacion si Google Maps do t'i kujtojë përdoruesit që të lejojnë aksesin në të dhënat e vendndodhjes, kështu që mund të përdoret për navigim. Nëse e lejon Google Map të veprojë kështu, aplikacioni do t'ju tregojë historinë e lëvizjeve tuaja në një interval kohor të caktuar.

Google mban mend çdo hapje të aplikacionit Maps. Lokacioni juaj mbahet mend edhe kur në Google shkruani "recetat për torta". Ky problem i privatësisë prek të paktën rreth dy miliardë përdorues të Androidit dhe qindra miliona përdorues të iPhone, të cilët bazohen në Google Maps dhe shfletuesin Google.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...