Rusia prezanton një robot luftarak katër metërsh - Bota Sot
Rusia prezanton një robot luftarak katër metërsh

Teknologji

Rusia prezanton një robot luftarak katër metërsh

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 17:26
Roboti

Kompania ruse e mbrojtjes dëshiron të përsosë më tej konceptin në vitin e ardhshëm dhe pastaj ta tregojë atë në veprim.

Kompania ruse e armatimit Kalashnikov ka demonstruar një koncept për një “robot të drejtueshëm” . Vizualisht, katër metra dhe mund të duket sikur një robot i një loje video ose film Hollywood, si një T-Rex ai ka dy krah të shkurtër me tre gishta.

Ai u prezantua në Forumin Ndërkombëtar të Ushtrisë 2018 pranë Moskës. Sipas Kalashnikov , vitin e ardhshëm ata duan të japin një pasqyrë në teknologjitë që qëndrojnë pas robotit . Nëse dhe në çfarë forme ky robot lufte do të përdoret në të vërtetë, është ende e paqartë.

Gizmodo krahason koncepti është një përzierje mes një AT-ST nga Star Wars dhe Robot Killer ED-209 nga Robocop . Ndryshe nga ED-209, roboti Kallashnikov ka një kabinë, ku me sa duket një shofer mund të ulet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...