Trenat në Zvicër me internet falas nga kjo datë - Bota Sot
Trenat në Zvicër me internet falas nga kjo datë

Teknologji

Trenat në Zvicër me internet falas nga kjo datë

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 09:49
Foto ilustrim

Udhëtarët e trenave zviceranë tani e kanë një datë të caktuar se deri kur duhet të presin që udhëtimet e tyre të gjata të jenë të shoqëruara me internet falas.

Këshilli federal i shtetit bëri të ditur se linjat nacionale të trenave duhet të sigurojnë internet falas në linjat e gjata, më së largu deri më dhjetor 2019.

Përgjigja erdhi pas një kërkese për internet në transportin publik nga anëtari i parlamentit, Thomas Ammann. Ai u shpreh se është i lumtur me këtë vendim të qeverisë, duke shtuar se do ta mbikëqyrë procesin dhe do të shtojë presionin mbi operatorët e trenave në vend.

Ky vendim vjen pas debateve dhe pritjeve të gjata lidhur me këtë çështje në Zvicër.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...