Gates hap panairin e tualeteve hi-tech në Pekin - Bota Sot
Gates hap panairin e tualeteve hi-tech në Pekin

Teknologji

Gates hap panairin e tualeteve hi-tech në Pekin

Më: 7 nëntor 2018 Në ora: 15:21
Bill Gates

Bill Gates, një miliarder dhe filantrop, hapi një panair të tualeteve të reja në Pekin. Themeluesi dhe ish-drejtori i gjigantit teknologjik të Microsoft-it tha se teknologjitë që do të paraqiten në një ngjarje tre-ditore janë përparimet më të rëndësishme në kanalizimet në afro 200 vjet.

Më shumë se 20 kompani dhe institucione akademike paraqesin teknologji, nga tualete të pavarura deri tek impiantet e vogla në impiantin e tyre të trajtimit të mbeturinave.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates kanë shpenzuar më shumë se 200 milionë dollarë që nga viti 2011 për të inkurajuar kërkimin dhe zhvillimin e një teknologjie të sigurt të kanalizimeve.

UNICEF vlerëson se 480,000 fëmijë vdesin nga diarreja çdo vit, gjë që shpesh shkaktohet nga ushqimi ose uji i ndotur nga ujërat e zeza.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...