Pse teniserët në Wimbeldon duhet të vishen me të bardha - Bota Sot
Pse teniserët në Wimbeldon duhet të vishen me të bardha

Tenis

Pse teniserët në Wimbeldon duhet të vishen me të bardha

Më: 1 korrik 2019 Në ora: 10:21
Foto

Kampionati i Wimbledon, gara më e madhe në kalendarin e tenisit profesional, është një turne i ngulitur thellë në traditë. Që nga viti 1877, një nga veçoritë dalluese të kësaj gare sportive të famshme është kodi shumë i rreptë i veshjes, të cilën lojtarët që marrin pjesë duhet ta respektojnë.

Është fakt i ditur se të gjithë pjesëmarrësit duhet të veshin rroba krejtësisht të bardha në fushë.

Kjo nuk mbaron këtu. Lojtarët që shfaqen në fushën e tenisit duhet të kenë kujdes se çfarë nuance të së bardhës përdorin, meqenëse ngjyrat që anojnë në të bardhë kremoze nuk lejohen. Për më tepër ekzistojnë rregulla specifike edhe për sasinë e ngjyrës që mund janë të lejuara të përdoren në jakë, mëngë dhe rrip koke.

Termi “të bardhat e tenisit” daton që nga viti 1800 kur njerëzit luanin tenis në ngjarje shoqërore.  Lojtarët vishnin të bardhë për të evituar paraqitjen e njollave të djersës që është lehtësisht e dallueshme në rroba me ngjyra.

Sipas rregullave të ditëve të sotme, lojtarët janë të lejuar të përdorin ngjyrë në jakë, mëngë, rrip koke dhe në të brendshme, por që ngjyra nuk duhet të përfshijë sipërfaqe më të gjerë se një centimetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat