Wimbledon: Halep si tank, shkatërron Svitolinan dhe shkon në finale! - Bota Sot
Wimbledon: Halep si tank, shkatërron Svitolinan dhe shkon në finale!

Tenis

Wimbledon: Halep si tank, shkatërron Svitolinan dhe shkon në finale!

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 17:11
Simona Halep

Simona Halep ka shkatërruar Elina Svitolina 6-1 6-3 dhe është kualifikuar për në finalen e turneut të Wimbledonit. Një paraqitje perfekte për 27-vjeçaren rumune, numri 7 i renditjes botërore para këtij turneu, e para finaliste e Wimbledonit nga Rumania.

Një gjysmëfinale që pritej me interesim të madh, sepse 24-vjeçarja ukrainase Svitolina ka pasur një ecuri mbresëlënëse këtë vit, por realisht ishte një sfidë zhgënjyese dhe u vërtetua ajo që thuhej me gjysmë zëri: Svitolina pati edhe avantazhin e shortit për të shkuar në gjysmëfinale, sepse në rrugën e vet hasi emra si Gavrilova, Gasparyan, Sakkari, Martic e Muchova, asnjë prej tyre mes 20 më të mirave në botë.

Në finale Halep do të ndeshet me fituesen e duelit Serena Williams-Barbora Strycova, në një sfidë mes veteranesh që anon qartësisht nga amerikania legjendare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...