Nadal nuk ngopet, rrëmben të 11-tin në “Ronald Garros” - Bota Sot
Nadal nuk ngopet, rrëmben të 11-tin në “Ronald Garros”

Tenis

E premte, 16 nëntor 2018

Nadal nuk ngopet, rrëmben të 11-tin në “Ronald Garros”

Më: 10 qershor 2018 Në ora: 18:52
Rafael Nadal

Nadal për të 11-tën herë në karrierën e tij ka bërë të vetin turneun francez “Roland Garros”.

Spanjolli me këtë sukses qendron numri 1 në rankimin botëror për Tenis, para Federer.

Nadal mposhti në finale austriakun Dominic Thiem në tre sete, me rezultatin 6-4; 6-3; 6-2, në një lojë që zgjati 2 orë e 44 minuta.

Në Paris, Nadal, përveçse vitit të kaluar, ka triumfuar nga viti 2005-2008 dhe nga 2010-2014. Duke mbledhur në total 17 tituj të Slam në karrierën e tij.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test