Nadal mbath çizmet, iu del në ndihmë të përmbyturve - Bota Sot
Nadal mbath çizmet, iu del në ndihmë të përmbyturve

Tenis

Nadal mbath çizmet, iu del në ndihmë të përmbyturve

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 10:27
Rafael Nadal

Rafael Nadal ndihmoi në operacionin e pastrimit pasi një përmbytje shkatërruese që goditi ishullin e Majorcas.

Të paktën dhjetë vetë besohet të kenë vdekur kur stuhitë përmbyten qytetin Sant Llorenc, rreth 40 milje në lindje të kryeqytetit Palma, të martën mbrëma.

Qindra vendas dhe turistë u lanë të bllokuar në shtëpitë e zhytura deri në një metër ujë, ndërsa të tjerë strehoheshin në ballkone, çati dhe madje edhe në pemë që prisnin të shpëtonin, shkruan indeksonline.

Numri një i tenisit në botë, Rafael Nadal ftoi njerëzit e prekur nga stuhitë e rënda për të marrë strehim në akademinë e tij të tenisit në Manacor aty pranë dhe pastaj veshi çizme për t’u bashkuar me vullnetarë të tjerë në pastrimin e baltës dhe ujit nga zonat e prekura.

Faqja e internetit e gazetës spanjolle ka postuar një video dhe fotografi të tenistit të famshëm që ofron ndihmë në ishullin e përmbytur.

‘Dita e keqe në Majorca,’ tha 32-vjeçari spanjoll në Twitter. “Ngushëllimet e mia të sinqerta për të afërmit e të ndjerve dhe të plagosurvenga përmbytjet e mëdha në San Llorenc”, ka shkruar spanjolli.

Kujtojmë se Nadal është njëri nga sportistët më të pasur dhe më të suksesshëm në botë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...