Tetovë, nisma për ndërrimin e emrave të shkollave - Bota Sot
Tetovë, nisma për ndërrimin e emrave të shkollave

Tetova

Tetovë, nisma për ndërrimin e emrave të shkollave

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 19:37
Tetovë

Ndërrimi i emrave të shkollave në Tetovë vazhdon të mbetet peng i mos-marrëveshjeve politike në këshillin komunal. Drejtorët e shkollave këmbëngulin se shumë herë kanë parashtruar kërkesë në Komunë dhe Në ministrinë e Arsimit, por pa epilog. Për këtë shkak shkollat e mesme dhe fillore në Tetovë, vazhdojnë të mbajnë emra të ish sistemit komunist.

“Që prej një kohe më të largët, në këshillin e arsimtarëve kemi pasur nisma prej profesorëve për ndryshim të emrit, nismë konkrete, madje edhe zyrtarisht kemi bë kërkesë deri në Ministrinë e Arsimit për ndryshim të emrit dhe nuk kemi hasur në mirëkuptim. nuk kemi pas përgjigje pozitive që të mund të merret vendim i tillë”, tha Bajram Shaini, drejtor i Gjimnazit “Kiril Pejçinoviç”.

“Këto gjëra janë biseduar dhe bisedohen në vazhdimësi pra kemi bisedime të atilla por me kohë do e tregojmë realitetin. Ka ide të shumta për emrin e shkollës. Shpresojmë shpejt do e realizojmë edhe kërkesën zyrtare”, pohoi Jehona Xheladini. drejtore SHM “Nikolla Shtejn”.

Edhe drejtuesit e shkollës së mesme bujqësore thotë se disa herë pa pasur nismë për ndërrimin e emrit, por asnjëherë një vendim konkret.

“Mirë është si fakt historik megjithatë nuk e paraqet realitetin e shkollës nëse shohim situatën me kuadrot që mësojnë këtu. Më mirë do ishte shkolla teknike se sa bujqësore”, theksoi Nebojsha Tërpkovski. drejtor i SHM “Mosha Pijade”.

Por edhe përkundër kërkesave dhe nismave të drejtorëve të shkollave, Komuna e Tetovës vlerëson se duhet pritur klimë më të mirë politike për të ndërruar emrat.

“Komuna e Tetovës ka në plan ndërrimin e emrave të shkollave, por për këtë, duhet pritur një klimë më e mirë politike dhe një kohezion më i madh mes këshilltarëve”, thonë nga komuna e Tetovës.

Derisa kjo çështje të zgjidhet nxënësit e shkollave të mesme të Tetovës, dokumentet e tyre edhe më tej vazhdojnë t’i marrin me emrat Mosha Pijade, Kiril Pejçinoviç, Nikolla Shtejn, apo Gjoçe Stojçevski.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...