Sërish protesta kundër shtrenjtimit të rrymës elektrike në Tetovë dhe Gostivar

Tetova

Sërish protesta kundër shtrenjtimit të rrymës elektrike në Tetovë dhe Gostivar

Më: 9 shtator 2020 Në ora: 21:30
Tetovë

Për të gjashtën herë radhazi, të premten në Tetovë dhe Gostivar sërish do të protestohet kundër shtrenjtimit të rrymës elektrike.

Në Tetovë, të premten në ora 18:00 do të bllokohen tre rrethrrotullimet kryesore në qytet (korner, monopoli dhe stadiumi).

Në Gostivar marshi protestues do të fillojë nga objekti i EVN-së dhe do të përfundojë para objektit të ELEM-së, ku do të përmenden 4 kërkesat që tashmë shpalosen gjashtë herë radhazi.

Protesta të ngjashme pritet të ketë në Shkup dhe më Kërçovë, ndërsa kërkesat mbeten të njëjta: 1) KRRE të shfuqizojë vendimin për rritjen e energjisë elektrike, 2) Qeveria të ndaloj monopolit të shërbimeve të kompanisë EVN dhe të jap fund sjelljes jokorrekte të tyre ndaj konsumatorit, 3) Kuvendi të zhbëj KRRE-në si organ që i shërben interesit të grupeve të biznesit dhe korporatave duke dëmtuar ekonominë mjaft të rënduar të qytetarëve, 4) krijimin e një trupi të pavarur arbitrar në shërbim të qytetarëve për të verifikuar cilësinë e shërbimeve energjetike.

Ndryshe gjatë ditës së sotme OBRM-PDUKM marshoi kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat