Universiteti i Tetovës dhe Universiteti Uludağ thellojnë bashkëpunimin

Tetova

Universiteti i Tetovës dhe Universiteti Uludağ thellojnë bashkëpunimin

Më: 4 nëntor 2021 Në ora: 23:36
Foto nga vendi i ngjarjes

Një delegacion nga Universiteti Uludağ nga Republika e Turqisë, më 3 nëntor 2021, qëndroi për vizitë në Universitetin e Tetovës. Delegacioni turk udhëhiqej nga prorektori Prof. Dr. İrfan Kiriştioğlu i shoqëruar nga koordinatorja për bashkëpunim me projektet universitare (Mevlana, Erasmus+), Prof. Dr. Başak Aydem Çiftçioğlu, sekretari i përgjithshëm, Osman Dikmen dhe përgjegjësi i administratës për studentët e huaj, Bülent Albayrak. Ata fillimisht zhvilluan një takim të përbashkët pune me prorektorin për bashkëpunim ndërkombëtar të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Shefik Shehu, dekanin e Fakultetit Filozofik, Prof.Dr. Ibish Kadriu, përgjegjësin për ECTS dhe udhëheqës i zyrës për doktoraturë, Prof. Dr. Kushtrim Ahmeti dhe mësimdhënësit e Filologjisë Orientale, Prof. Dr. Sulejman Baki dhe Doc.Dr. Zejni Mazllami.

Prorektori për bashkëpunim ndërkombëtar i UT-së Prof. Dr. Shefik Shehu fillimisht i falënderoi mysafirët për vizitën që i kanë bërë Universitetit tonë dhe në pika të shkurtra prezantoi rrugëtimin e Universitetit tonë ndër vite që nga koha e themelimit në vitin 1994 e deri në ditët e sotme. Ai veçoi se Universiteti ynë tashmë është shndërruar në vatër të rëndësishme të arsimit të lartë në gjuhën shqipe në Republikën tonë. Veç kësaj prorektori Shehu theksoi se përveç procesit mësimor – shkencor, Universiteti i Tetovës bashkëpunon me shumë universitete nga Republika e Turqisë, në mesin e të cilëve edhe me Universitetin Uludağ, si njëri nga universitet më të mëdha dhe më të rëndësishme. Ai më tej shtoi se është e domosdoshme nevoja e thellimit të këtij bashkëpunimi, në radhë të parë në fushën e shkëmbimit të studentëve përmes Erasmus+ dhe projekteve të përbashkëta akademike, të cilat do të ndihmonin jo vetëm studentët por edhe stafin akademik.

Ndërsa prorektori i Universitetit Uludağ, Prof. Dr. İrfan Kiriştioğlu, falënderoi udhëheqësin e Universitetit për mikpritjen dhe korrektësinë që kanë treguar deri më tani në aktivitetet dhe projektet e përbashkëta që dy universitet tona i kanë realizuar në sferën arsimore, por edhe atë të kërkimit shkencor. Mes tjerash ai tha se edhe Universiteti Uludağ dëshiron që të vazhdojë bashkëpunimin me UT-në edhe në të ardhmen dhe së bashku të realizojmë shumë projekte të cilat do të mirëpriten nga studentët dhe njëkohësisht do u japin mundësi të shumta atyre në arritjen e qëllimeve dhe formimin e tyre profesional.

Në shenjë respekti, mirënjohjeje dhe falënderimi, Prof. Dr. Shefik Shehu ua dhuroi mysafirëve një plaketë dhe disa nga numrat e veçantë të revistave shkencore që botojnë njësitë akademike të Universitetit të Tetovës. Më pas delegacioni i Universitetit Uludağ vizitoi hapësirat e Fakultetit Filozofik, ku u pritën nga dekani Prof. Dr. Ibish Kadriu dhe shefi i programit studimor të Filologjisë Orientale, Prof. Dr. Adnan Ismaili.

Me këtë rast dekani i Fakultetit Filozofik, Prof. Dr. Ibish Kadriu u shpreh i kënaqur me bashkëpunimin që deri më tani kemi pasur me Universitetin Uludağ, duke përmendur edhe përvojën pozitive të programit studimor Filologji Orientale, i cili që nga themelimi ka pasur një bashkëpunim të ngushtë dhe të frytshëm me këtë Universitet.

Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat