Vetëm tetë persona të punësuar kujdesen për zonat e gjelbërta në Tetovë - Bota Sot
Vetëm tetë persona të punësuar kujdesen për zonat e gjelbërta në Tetovë

Tetova

Vetëm tetë persona të punësuar kujdesen për zonat e gjelbërta në Tetovë

Më: 1 korrik 2018 Në ora: 19:02
Tetovë

Parqe të mbuluara me gjemba, mbeturina të shpërndara, rrugë dhe trotuare të pa riparuara. Kjo është fotografia aktuale e sipërfaqeve publike në Tetovë. Qytetarët e Tetovës thonë se higjiena është në një nivel shumë të ulët, qytetarët janë më pak të ndërgjegjshëm dhe autoritetet nuk mbajnë si duhet pastërtinë dhe gjelbërimin.

Nga parqet dhe gjelbërimi thonë se ata po bëjnë punën e tyre brenda mundësive të tyre. Gjithsej 8 punëtorë janë të angazhuar për të gjithë qytetin, e cila është e pamjaftueshme për ruajtjen e gjelbërimit, thonë nga kjo Ndërmarrja Publike. Ka mungesë të fuqisë punëtore në sektorin e shërbimeve publike, ku gjatë periudhës parazgjedhore punëtorët sezonalë e pastrojnë qytetin.

Ndryshe nga Ndërmarrje Publike për Parqe dhe Gjelbërime, Ndërmarrja Publike për Parkingje, të cilët kujdesen për vetëm dy parkingje të mbyllura dhe tre rrugë ku janë të vendosura parkingje zonale, ka punësuar 64 persona. Dhe komuna e Tetovës është e mbingarkuar, një pjesë e administratorëve ose nuk punojnë asgjë ose rrinë në shpi dhe marrin rroga.

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi konfirmoi se ka mungesë të stafit në disa ndërmarrje publike dhe do të mbushet kryesisht me njerëz që tani janë të punësuar në administratën komunale.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test