Hallë Malësorja dhe Z.Teuta Arifi - Bota Sot
Hallë Malësorja dhe Z.Teuta Arifi

Tetova

Hallë Malësorja dhe Z.Teuta Arifi

Nga: Sulejman Mehazi Më: 17 tetor 2018 Në ora: 14:16
Sulejman Mehazi

Nuk do bisedojmë për Hallën e  kohës së moçme të Ali Asllanit nën udhëheqjen e tij të prefekturës së Vlorës, por për Hallën malësore të Tetovës së sotme nën udhëheqjen e të nderuarës Teuta Arifit.

Halla malësore e Tetovës s'është Hallë urbane e lazdëruar e Ali Asllanit që se do e si pëlqen nusja e çdo kund ankohet për te; Halla malësore e Tetovës është rurale, ajo e do nusen e saj e kurrë nuk ankohet e folë keq për nuset. Halla malësore e Tetovës ankesat i bën të fshehura e jo të hapura si Halla e Ali Asllanit; ajo ka vendosur të shkonte te prefektuara e Tetovës e t'ia tregonte hallet e saja, sy më sy, prefektes së vyer Teuta Arifit. Plaka e gjorë e cila ishte nga fshatrat e thella të Tetovës çdo ditë e çdo ditë që herët në mëngjes vinte në prefekturë për t'u takuar me kryetaren e Tetovës e t'ia tregonte hallin e madh që kishte, por s'mundej për shkak të mos caktimit të kohës(terminit). 

Sa herë që kryetarja vinte në punë, Halla malësore i dilte përpara, por pa sukses.

Pasi Halla malësore për të punësuarit në prefektuarë ishte bërë  e mërzitshmja e përditëshme, e i lodhte çdo çast, për të shpëtuar nga ajo e lejuan pa rend të takohet me prefekten e Tetovës, Teuta Arifin. Zonja Teuta Arifi sapo e pa Hallën, ashtu e edukuar si është, me dhimbshmëri e respekt që kishte ndaj të  moshuarve, u çua në këmbë ia dha dorën Hallës e duke e përqafuar i tha:

-Pse se keni pru ndonjë burrë të familjes deri këtu, por keni ardhë vet ju?

Halla malësore me mençuri  ia ktheu:

-Të kishte burra Tetova atëherë nuk do ishit ju kryetare për ta udhëhequr Tetovën, erdha vet se të gjithë janë burreca.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...