Tetova ndër qytetet më të ndotura në Evropë - Bota Sot
Tetova ndër qytetet më të ndotura në Evropë

Tetova

Tetova ndër qytetet më të ndotura në Evropë

Më: 30 tetor 2018 Në ora: 20:26
Tetova

Qyteti shqiptar në Maqedoninë perëndimore, Tetova dhe Tuzlla, qytet industrial në Bosnje dhe Hercegovinë, janë në mesin e 10 qyteteve evropiane me përqendrimin më të lartë të grimcave toksike në ajër, sipas një studimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për 2018.

Sipas organizatës, Tetova dhe Tuzlla mbështeten shumë në qymyr në industrinë dhe ngrohjen shtëpiake. Emetimet e larta të gazeve të vjetra, gjithashtu kontribuojnë ndjeshëm në ndotje.

Banka Botërore vlerëson se në Maqedoni rreth 1350 njerëz në vit humbin jetën për shkak të ndotjes së ajrit nga grimca të vogla, ndërsa kostot e ekonomisë tejkalojnë 200 milionë euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...