Rama tha se do të rezistojë për 70 vjet, Veliaj rindërton "Zogun e Parë" - Bota Sot
Rama tha se do të rezistojë për 70 vjet, Veliaj rindërton "Zogun e Parë"

Tirana

Rama tha se do të rezistojë për 70 vjet, Veliaj rindërton "Zogun e Parë"

Më: 13 mars 2019 Në ora: 17:07
Ilustrim

12 vite pas inaugurimit të rehabilitimit të punimeve në bulevardin " Zogu i Parë" parashikohet një tjetër ndërhyrje. Bashkia e Tiranës ka hapur tenderin me një vlerë prej 708 milionë lekësh ku parashikohet rindërtimi i plotë i rrugës, duke përfshirë pllakat rezistente dhe deri në strukturën që do të kenë kioskat që do të vendosen.

Bulevardi "Zogu i Parë" do të rikonstruktohet sërisht, teksa Bashkia e Tiranës ka hapur zyrtarisht tenderin.

Fondi që do të shpenzohet për rehabilitimin e këtij aksi që nis nga sheshi "Skënderbej" deri te ish-Stacioni i Trenit, do të kalojë vlerën e 708 milion lekëve.

Në dokumentet për tenderin i cili do të zhvillohet në datën 11 prill, Bashkia e Tiranës ka paraqitur një studim të detajuar ku përshfihet nga prishja e strukturës aktuale të këtij aksi dhe deri në elementët për rindërtimin.

Kompania që do të fitojë do të ketë 18 muaj afat për të realizuar punimet e kërkuara.

Në këtë projekt parashikohet heqja e pllakave aktuale të rrugës dhe rindërtimi me një tjetër material elastik të posaçëm që do ti rezistojnë automjeteve.

Madje duke kërkuar përpunimin e tyre përmes ekuacioneve. Nuk do të mungojnë as gurët dekorativë.

Ndër elementët e kërkuara janë dhe veshjet e kioskave apo dhe koshat e mbeturinave.

Përgjatë rrugës do të ketë vende të posaçme parkimi për biçikletat. Modeli i sinjalistikës mbetet një tjetër kërkesë e Bashkisë së Tiranës.

Në materialin e bërë publik ndër të tjerat thuhet se do të jetë Bashkia që do të vendosë se si do të veprohet me materialet që mund të ripërdoren.  

Ndërhyrja e fundit në bulevardin "Zogu i Parë" ishte në vitin 2006, kur kryeministri Edi Rama ishte kryebashkiaku i Tiranës.

Gjatë inagurimit, ai premtoi se ky bulevard do të rezistonte për 70 vjet.

Por tashmë së bashku me sheshin "Nënë Tereza" dhe "Bulevardin e Ri" edhe "Zogu i Parë" do ti nënshtrohet një ndërhyrje të plotë me një kosto prej 708 milion lekësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...