Flutura Açka: Nëse prishet teatri do lidhemi me zinxhirë - Bota Sot
Flutura Açka: Nëse prishet teatri do lidhemi me zinxhirë

Tirana

Flutura Açka: Nëse prishet teatri do lidhemi me zinxhirë

Më: 14 mars 2019 Në ora: 16:43
Flutura Açka

Shkrimtarja Flutura Açka, e cila ishte e pranishme në takimin që lideri demokrat Lulzim Basha zhvilloi me përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, tha se masa e fundit që do të merret për mbrojtjen e teatrit do të jetë lidhja me zinxhirë.

Ajo e cilësoi këtë si një paralajmërim në rast se do të merret vendimi për prishjen e Tetarit Kombëtar.

“Kur nuk dihej se çfarë do bëhej me teatrin, një shoqja ime më telefonoi dhe më pyeti: Flutura si mendon ti se cili mund të jetë hapi i fundit? I thashë se hapi i fundit mund të ishte të lidheshim me zinxhirë. Më thoni dhe unë do vij të lidhem. Dhe kjo mund të jetë një masë drastike nëse ndodh. Ky është një paralajmërim për ata që në një natë të errët mund të vendosin të shkojnë kundër dëshirave të artistëve”,u shpreh Açka.

Gjatë këtij takimi artistë dhe intelektualë mbajtën qëndrimet e tyre lidhur me shembjen e teatrit por edhe me situatën politike në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...