Ministrat e Jashtëm të BE-së mblidhen nesër, flasin edhe për Samitin e mbajtur në Tiranë - Bota Sot
Ministrat e Jashtëm të BE-së mblidhen nesër, flasin edhe për Samitin e mbajtur në Tiranë

Tirana

Ministrat e Jashtëm të BE-së mblidhen nesër, flasin edhe për Samitin e mbajtur në Tiranë

Më: 13 maj 2019 Në ora: 10:06
Foto

Ministrat e Jashtëm të BE-së do të takohen nesër në Bruksel për të diskutuar lidhur mbi çështje aktuale në skenën ndërkombëtare, duke përfshirë takimin e fundit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë.

Në mbledhjen e Këshillit, të kryesuar nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikën e Jashtme Federica Mogerini, do të merret në konsideratë situata në Venezuelë.

“Ministrat pritet të flasin edhe për takimin e fundit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë”, thuhet në faqen e internetit të Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme të BE-së, transmeton Ksp.

Ministrat do të diskutojnë për Libinë, veçanërisht mbi zhvillimet e fundit në vend dhe hapat e mundshëm të ndërmarrë nga BE për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit.

Po ashtu, do të diskutohet situata në rajonin Sahel, ku përfshihen Burkina Faso, Çadi, Mali, Mauritania dhe Nigeria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...