Ndryshon projekti i Unazës/ Tenderi te “Shqiponja”, tender i ri me të njëjtën vlerë - Bota Sot
Ndryshon projekti i Unazës/ Tenderi te “Shqiponja”, tender i ri me të njëjtën vlerë

Tirana

Ndryshon projekti i Unazës/ Tenderi te “Shqiponja”, tender i ri me të njëjtën vlerë

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 15:43
Foto

Projekti i ri i prezantuar per mbikalimin shqiponja është miratuar nga këshilli teknik i Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe pritet të nxirret për tenderim.

Kosto totale është 2 miliard e 695,7 milion e lekë dhe sipas qeverisë po t’i zbresësh vlerën e TVSH dhe rezervën e fondeve, shuma që do të prokurorët është përafërt me tenderin e parë që u anulua.

Tenderi per projektin e mëparshëm e mbikalimit tek sheshi Shqiponja u anulua pas skandalit me kompaninë guackë “DH Albania”, e cila ishte shpallur fituese duke ofruar 20 milionë euro, ndërkohe që çështja po hetohet nga prokuroria. Nga ana tjetër qeveria shqiptare nuk ka arritur të arkëtojë deri tani garancinë e sigurimit të ofertës dhe për këtë gjendet në proces gjyqësor me një kompani sigurimesh.

Ndërkohë puna per rindërtimit e unazës së re nuk ka nisur në terren ende. Nuk ka një datë të saktë, edhe pse procedurat e shpronësimit kanë avancuar.

Sipas ministres Balluku rikostruskioni mund të nisë me parë tek loti i dytë që i takon pjesës qëndore, pasi edhe per tenderit e lotit të tretë që përfshin pjesën tek Pallati me Shigjeta po zhvillohen hetime nga Prokuroria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat