Shkolla e re “At Zef Pllumi” në Tiranë, më 16 shtator është gati për nxënësit - Bota Sot
Shkolla e re “At Zef Pllumi” në Tiranë, më 16 shtator është gati për nxënësit

Tirana

Shkolla e re “At Zef Pllumi” në Tiranë, më 16 shtator është gati për nxënësit

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 16:33
Shkolle

Në këtë 95 vjetor të lindjes së At Zef Pellumit , shkolla që mban emrin e tij është duke u rikonstruktuar për të qenë gati në 16 shtator kur dhe nis procesi mësimor.

“Sot është 95-vjetori i lindjes së At Zef Pllumit, një figurë e shquar e popullit shqiptar për sakrificën e madhe gjatë regjimit komunist, dhe mënyra më e mirë për ta kujtuar është ardhja në këtë shkollë, në një institucion të dijes, e cila është një nga shkollat më të mira të Bashkisë së Tiranës dhe jemi krenarë që mban emrin e At Zef Pllumbit”, shprehet Anisa Ruseti, nënkryetare e Bashkisë, Tiranë.

Në mënyrë që të sigurohet mbarëvajtje e mirë e procesit të ri mësimor dhe për të shmangur mbipopullimin në klasa, Ruseti u bëri thirrje prindërve që t’i regjistrojnë fëmijët e tyre në shkolla afër banesës. “Kjo do të shmangë orët e gjata në trafik, por edhe do të sigurojë që të gjitha shkollat e Tiranës të kenë të njëjtin standard, shkolla At Zef Pllumi ka 29 klasa dhe me një kapacitet prej 830 nxënësish, përfshirë edhe parashkollorin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...