Veliaj në Çeki: Bashkëpunim më intensiv mes Tiranës dhe Pragës - Bota Sot
Veliaj në Çeki: Bashkëpunim më intensiv mes Tiranës dhe Pragës

Tirana

Veliaj në Çeki: Bashkëpunim më intensiv mes Tiranës dhe Pragës

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 20:13
Pamje nga takimi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj është takuar me homologun e tij në Pragë, me të cilin është diskutuar për mundësitë e bashkëpunimit mes dy bashkive. Takimi është fokusuar veçanërisht në fushën e sipërmarrjes rinisë dhe kulturës, apo mundësisë për shkëmbimin e përvojave të zbatuara në fushën e politikave mjedisore dhe qyteteve të gjelbra. 

Tirana dhe Praga do të shtojnë bashkëpunimin veçanërisht start në mbështetjen e start up-eve në fushën e sipërmarrjes, rinisë dhe të kulturës. Kreu i Bashkisë Erion Veliaj gjatë një vizite 2 ditore në Çeki, u prit nga homologu i Pragës, Zdeněk Hřib, me të cilin bashkëbiseduan lidhur me forcimin e marrëdhënieve dhe ndërtimit të urave të reja të bashkëpunimi në të mirë të qytetarëve.

Veliaj gjithashtu shtoi se Praga dhe Tirana kanë mundësi të shkëmbejnë përvojat e suksesshme që kanë zbatuar edhe në fushën e politikave mjedisore dhe qyteteve të gjelbra. 

Gjatë qëndrimit në Pragë kryebashkiaku Veliaj ku do të marrë pjesë në Forumin e 27-të Ekonomik dhe Mjedisor të OSBE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat