Shkolla e re “Servete Maçi”, Veliaj: Vitin tjetër hapim 17 shkolla të reja, i japim fund mësimit me dy turne - Bota Sot
Shkolla e re “Servete Maçi”, Veliaj: Vitin tjetër hapim 17 shkolla të reja, i japim fund mësimit me dy turne

Tirana

Shkolla e re “Servete Maçi”, Veliaj: Vitin tjetër hapim 17 shkolla të reja, i japim fund mësimit me dy turne

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 11:00
Shkolla e re “Servete Maçi”

Në inagurimin e shkollës “Servete Maçi”, me rastin e vitit të ri shkollor, të pranishëm ishin kryeministri Edi Rama dhe kyebashkiaku, Erion Veliaj, të cilët u uruan nxënësve një vit të mbarë dhe plot suksese, ndërsa panë nga afër edhe kushtet që ofron institucioni më i ri arsimor në Tiranë.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj  falenderoi prindërit që këmbëngulën dhe fituan betejën që në rrënojat e shkollës së vjetër të mos ngriheshin pallate dhe të bënin të mundur ngritjen e shkollës më të bukur në vend.

“Mund të themi me plot gojën që ta gëzojmë shkollën e re “Servete Maçi” dhe një bravo, ju lumtë të gjithëve. Meritën më të madhe e kanë prindërit, ata që një mandat përpara skuadrës time, midis skuadrës time dhe skuadrës së Edit në fakt, luftuan që kjo dhe shkolla Kosova të mos ktheheshin në terrene pallatesh. Është shumë kollaj të ngresh duart lart dhe të thuash kjo është e rrënuar, çfarë na duhet. Por do shumë më shumë guxim të thuash se nga rrënojat mund të lindë diçka e re dhe e bukur”, u shpreh kryetari i Bashkisë së Tiranës”, tha kryetari i Bashkisë së Tiranës.

Veliaj theksoi se Bashkia e Tiranës ka bërë të mundur që çdo fillim të vitit të ri arsimor të hap një shkollë të re, ndërsa tha se viti i ardhshëm do të hapë dyer për nxënësit 17 shkollat e reja.

“Ky është shtatori im i pestë si kryetar Bashkie, më kujtohet që në, çdo shtator kemi hapur nga një shkollë të re, shkollën “Betim Muço”, shkollën “Ardian Klosi”, shkollën Kosova, “Hoxha Tahsim” dhe shkolla “Servete Maçi”. Për të pasuar me shtatorin e ri, për të hapur 17 shkolla të reja, për ti dhënë fund mësimit me turne. Jo për t’i dhënë fund sistemimit në disa kuti shkrepëse, që s’të japin pikë emocioni, por në një hapësirë kreative si kjo që në fakt për herë të parë bëmë një eksperiment në Bashkinë e Tiranës, që më thoshte dil nga korniza. Nuk ka nevojë të kemi të njëjtët arkitektë që bëjnë të njëjtat shkolla, që duken si burgje, si spitale. Dhe ne bëmë një eksperiment, kjo shkollë është dizenjuar nga studentë të sapodiplomuar të arkitekturës”, tha Veliaj.
Ai shprehu mirënjohje të veçantë Policisë Bashkiake dhe Policisë së Shtetit që mundësuan që nisja e procesit mësimor të mos shoqërohej me problem apo vonesa në trafik. “”, tha kryetari I Bashkisë së Tiranës.

“Sot kemi pasur një ndihmë të jashtëzakonshme dhe dua të falenderoj të gjithë çunat e gocat e Policisë së Shtetit,Policisë Rrugore, Policisë Bashkiake. Ka qenë shtatori I parë në memorien time që s’kemi pasur, jo vetëm një vonesë në trafik por asnjë incident për të kapur orën 08:00, është respektuar orari për ata që bëjnë transportimet me furgona, I kemi thënë gjithmonë: Në një qytet si Tirana fëmijët janë më të rëndësishëm se patatinat e çumçakizat, ndaj në orën 07: 00-9: 00 e kemi ekskluzivisht territorin e Tiranës, gjithë mobilitetin e rrugët e saj kryesisht në funksion të fëmijëve. Falenderoj të gjithë ata prindër që në vend të zgjidhnin të ishin përtacë, t’i hipnin fëmijët në makinë e të rrinin dy minuta me fëmijët, morën 30 minuta t’i merrnin për dore, të flisnin gjatë kohës, duke na lehtësuar pak trafikun, por edhe duke respektuar këshillën e Bashkisë për të bërë sa më shumë lëvizje në këmbë,me biçikleta sidomos në këto orare kur ne duam të çojmë fimijët në shkollë, por edhe për t’i mbajtur ata të shëndetshëm”, nënvizoi Veliaj.

Mësimi ka nisur rregullisht në të gjitha shkollat e Tiranës ku më shumë se 66 mijë nxënës janë ulur në bankat e shkollës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...