75-vjetori i Çlirimit, Tirana rikthen heronjtë që sollën lirinë në bulevardin e tyre - Bota Sot
75-vjetori i Çlirimit, Tirana rikthen heronjtë që sollën lirinë në bulevardin e tyre

Tirana

75-vjetori i Çlirimit, Tirana rikthen heronjtë që sollën lirinë në bulevardin e tyre

Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 14:47
Tirana rikthen heronjtë që sollën lirinë në bulevardin e tyre

Kryeqyteti ka hyrë në muajin e festave kombëtare, ndaj heronjtë që luftuan për të sjellë çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazifashist nga sot janë në bulevardin e tyre.

Bashkë me flamurin kuqezi, portretet e luftëtarëve të lirisë që nuk kursyen as jetën e tyre Qemal Stafa, Vojo Kushi, Mujo Ulqinako, Vasil Shanto etj, janë vendosur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Ndërkaq, në vigjilje të 75-vjetorit të Çlirimit të Atdheut, Bashkia e Tiranës ka ndërhyrë në të gjitha objektet që nderojnë rolin dhe luftën e shqiptarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Pjesë e këtij projekti është edhe rehabilitimi i ambienteve të Parkut Memorial të Varrezave të Dëshmorëve. Gjithashtu, kryeqyteti ka filluar që të vishet me ngjyrat e flamurit tonë kombëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat