"Teatri", Goci: Qeveria po heq dorë nga identiteti kombëtar, bashkia Tiranë institucion i rrezikshëm - Bota Sot
"Teatri", Goci: Qeveria po heq dorë nga identiteti kombëtar, bashkia Tiranë institucion i rrezikshëm

Tirana

"Teatri", Goci: Qeveria po heq dorë nga identiteti kombëtar, bashkia Tiranë institucion i rrezikshëm

Më: 9 maj 2020 Në ora: 20:08
Ervin Goci

Vendimin e qeverisë për t'ia dhënë bashkisë Tiranë truallin e Teatrit Kombëtar, për pedagogun dhe aktivistin Ervin  Goci është shkelje e rëndë e kushtetutës.

Në një intervistë për Ora News, Goci tha se qeveria praktikisht është duke hequr dorë nga identiteti kombëtar. Për bashkinë e Tiranës, Goci deklaroi se është një institucion i rrezikshëm që di të japë vetëm leje ndërtimi.

Ervin Goci: Unë mendoj që jemi në një situatë antikushtetuese. Është një nga hapat e radhës dramatik nga pikëpamja e administrimit të pasurive publike. Lihet pasuria më e madhe dhe i kalohet ndërtimi bashkisë Tiranë. Praktikisht është duke hequr dorë shteti nga identiteti kombëtar, sepse Teatri Kombëtar është  një institucion  identiteti. Kjo për mua është shkelje e rëndë kushtetuese që ti të lëshosh pasuritë kombëtare dhe tja japësh bashkisë, e cila ka treguar që përveçse jep leje ndërtimi nuk di të bëjë asgjë. Pra është një institucion i rrezikshëm, i cili vetëm ka abuzuar me hapësirat tona publike. Çështja e teatrit nga një çështje politike, e ndërtimit të një teatri të ri, tani kalohet në një çështje trualli dhe një çështje pushtetit lokal. Është një degradim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat