Zhupa: Bashkia e Tiranës në dhjetor 500 mijë euro konsulencë për të prishur Teatrin Kombëtar - Bota Sot
Zhupa: Bashkia e Tiranës në dhjetor 500 mijë euro konsulencë për të prishur Teatrin Kombëtar

Tirana

Zhupa: Bashkia e Tiranës në dhjetor 500 mijë euro konsulencë për të prishur Teatrin Kombëtar

Më: 14 maj 2020 Në ora: 19:20
Ina Zhupa

Në një intervistë për Ora News, zëdhënësja e PD-së, Ina zhupa u shpreh se Veliaj do që të çojë para idenë e kompanisë Fusha për Teatrin.

Zhupa shtoi se Teatri është shpallur trashëgimi evropiane e rrezikuar nga Europa Nostra, ndërkohë Veliaj thotë që s’ka vlerë.

Ina Zhupa: Çudia në këtë rast, duke e ditur që Erion Veliaj kryebetonieri i Tiranës, ka bërë dëgjesa falso me artistë, pa pasur as Teatrin në pronë. Teatri i kaluar vetëm para një javë. Ai kishte maninë  për të çuar përpara idenë e kullave të Fushës, si klienti më i madh i bashkisë së Tiranës. 

Teatri tashmë kanë një risi, është shpallur trashëgimi evropiane e rrezikuar nga Europa Nostra. Të dalë Erion Veliaj që Teatri Kombëtar të thotë që nuk ka vlerë nuk mundet, pasi atë e vendos një institucion që merret me atë punë. 

Presidenti ka çuar ligjin special për Teatrin në Gjykatën Kushtetuese dhe është duke u shqyrtuar, ndërkohë që këta futen si pykë duke e kaluar pronën e Teatrit në pronësi të bashkisë së Tiranës. Bashkia në dhjetor kishte parashikuar 500 mijë euro konsulencë për të prishur Teatrin. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat