E diela e fundit e kufizimeve në Shqipëri - Bota Sot
E diela e fundit e kufizimeve në Shqipëri

Tirana

E diela e fundit e kufizimeve në Shqipëri

Më: 17 maj 2020 Në ora: 18:15
Foto

Rrugët dhe parqet e Tiranës janë populluar këtë të diel nga qytetarë të shumtë.

Kjo është e diela e fundit e izolimit si pasojë e coronavirusit.

Pas 10 javësh lëvizje të kufizuara dhe mbylljes së çdo aktiviteti, e hëna pritet të rikthejë disi normalitetin.

Nga nesër të gjitha aktivitet tregtare, duke përfshirë edhe baret e restorantet do të jenë të hapura.

Shërbimi do të lejohet vetëm në mjedise të hapura duke respektuar distancat e përcaktuara të vendosjes së një tavoline nga tjetra.

Po ashtu, siç edhe ka funksionuar me dyqanet, marketet apo farmacitë, drejtuesit e këtyre subjekteve duhet të marrin masa për mbrojtjen e stafit gjatë shërbimit.

Sërish do të vijohet të lejohet puna me orare të reduktura, kjo e ndarë edhe sipas zonave. Në zonat e gjelbra ku nuk ka raste aktive me coronavirus, oraret e lëvizjes se dhe mbajtja hap e dyqaneve apo bareve do të jetë deri në 21 dhe në zonat e kuqe deri në orën 17:30.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat