Veliaj- kompanive të transportit publik: Dilni në punë ose humbisni licensën - Bota Sot
Veliaj- kompanive të transportit publik: Dilni në punë ose humbisni licensën

Tirana

Veliaj- kompanive të transportit publik: Dilni në punë ose humbisni licensën

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 16:42
Tiranë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës ka paralajmëruar këtë të hënë të gjithë kompanitë e transportit urban që nëse nuk dalin në punë, do të humbasin licensën.

 “Bashkia e Tiranës i ka plotësuar të gjitha kërkesat e kompanive të autobusëve. Mund të vazhdojnë debatet me ministrinë, edhe unë dua të vazhdoj një diskutim me ministrinë sepse duhen subvencionuar studentët, duhen subvencionuar personat me aftësi të kufizuara, duhen subvencionuar veteranët; por, ky diskutim mund të vazhdojë fare mirë duke nisur punë. Unë do të jem avokati i tyre, por në momentin kur ata thonë: ‘O të gjitha, o rashë e vdiqa’, ju garantoj se disa kompani do humbasin licencën e transportit në Bashkinë e Tiranës.

Kush i vë në dyshim këto që po them, le të kthehet te Astiri ose te Teatri dhe të shohin a e mbajmë apo jo. Ne jemi qytetarë sepse zgjedhim të flasim si qytetarë dhe të sillemi si qytetarë. Por, kur dikush bllokon rrugën dy vjet, kur dikush bllokon teatrin dhe e zapton tre vjet, kur dikush thotë: ‘Nuk dua ta nxjerr autobusin’, ndërkohë që kërkesat i plotësohen 100%, kjo është të mbash qytetin peng. Këtë qytet nuk e ka mbajtur sot peng askush në këto 5 vite dhe kjo është arsyeja pse ky është paralajmërimi i fundit. Nëse operatorët nuk dalin, fare mirë humbasin licencën, e cila do të hidhet në treg dhe vjen e merr një operator tjetër”, deklaroi Veliaj.

Kujtojmë se prej disa ditësh kompanitë e transportit publik përmes shoqatës së transportit, kanë kërkuar një sërë lehtësimesh nga ana e autoriteteve vendore, ndër to shtyrja e pagesës së siguracionit, dhënia e pagave të luftës, lejimi i marrjes së më shumë se 17 pasagjerëve, etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat