Dr. Albulena Gërguri: Konferencat e ardhshme të AMFE-së në Tiranë dhe Prishtinë do të bashkojë mjekët shqiptarë në Ballkan e diasporë

Tirana

Dr. Albulena Gërguri: Konferencat e ardhshme të AMFE-së në Tiranë dhe Prishtinë do të bashkojë mjekët shqiptarë në Ballkan e diasporë

Më: 17 maj 2022 Në ora: 15:40
Albulena Gërguri

“Federata e Mjekëve Shqiptarë në Evopë nga Gjermania në ballkan: Pas Stuttgartit, së shpejti AMFE me konferenca të reja serike në kryeqendrat e viseve shqiptare duke filluar nga kryeqyteti shqiptar në Tiranë (3-4 qershor) Shkup (24 qershor) dhe Prishtinë (25-26 qershor) ku do dëshmojmë dhe kualifikojmë gjithë mjekët shqiptarë në aftësimin për ndihmen e shpejte, me çertifikim të njohur në Evropë dhe vendet shqipfolëse…ka thënë për gazetën zvicerane Le Canton27.ch dr.Albulena Gerguri anetare AMFE e cila jeton dhe vepron në Germani.

Dr, Albulena Gërguri një mjeke e re, por me një përvoje të gjatë në mjekesi ka studiuar në Prishtinë, mjekesinë e përgjithshme e cila pas diplomimit, ka punuar në Kosovë si mjeke: Në mjekësi familjare, me pas në qendren Anticovid kurse nga viti 2021 deri në mars të ketij viti në Mjekësi urgjente.

Lidhur me konfrencene fundit te AMFE ne Stuttgart ku ishte pejsemarrëse edhe dr.Albulena Gerguri, se cfare solli dhe mesuam nga ky takim i radhes i XII i mjekëve shqiptare ne Evropë, ajo ka thëne se “isha e nderuar te jem pjesemarrese e simpozimit evropian ne Stuttgart ku u blodhen mjeke shqpipare te medicina bashkekohere ku patem rastin te prezentohemi par publikut shqiptare dhe gjerman me punime tona shkencore nga sfera te ndyrshme te mejkesise. Une pjesemarrese u prezentova me nje punim me temën: Urgjencat me te shpeshta postpandemike. Po ashtu i sha e privelegjuar te moderoja panelin II, pjesen shkencore te Konferences. Kishte punime jashtezakonisht te mira, pjesemarrje e mjekeve nga vende te ndryshme, ku secili pasqyroi punen dhe sukseset e tyre ne vendin ku jetoj e dhe veprojne.

“Pandemia qe goditi mbare planetin tonë, la apsoja te medhja edhe ne viset shqiptare, ku në ballkan dhe Evrope humben jeten rreth 13 mije shqiptare, sikur ne kohe lufte. Keshtu vetem ne Shqiperi kishim 3 496 viktima 274 929 te infektuar, gati po aq edhe në Kosove me 3 128 viktima dhe 227 961 raste, kurse ne Maqedonine Veriore 9.278 te vdekur me 309 310 te infektuar nga koronavirusi. Sikur t’mos ishte mobilizimi i Federates se Mjekeve Sqhiptare ne Evropë qe ju bashakngjiten misionit humanitar te mejekeve shqiptare ne Tirane, Prishtinë dhe diaspore,  sigurisht ne ballkan do te kishte me shume te infektuar dhe viktima ndere shqiptaret nga COVID-19..”, ka shtuar dr.Albule Gerguari nga AMFE.

Si pjese e AMFE e pyetëm dr.Albulena Gerguirn se sa eshte e kënaqur me aktivitetet dhe misionin e Federates se Mjekve Shqiptare ne Evropë, ajo ne vazhdim  ka theksuar se “Se per aktivtetet e  AMFE me duket flet me shume puna e federates. Siq e dini Federata e Mjekëve Shqiptare ne Evropë ishte shume aktive, qe e deshmoi veten gjate dy viteve te fundit gjate pandemise ku te gjthe mantelbardhet qe flaisn shqip u moblizuan te ndihmojnë qytetaret tane jo vetem ne Gjermani por edhe ne ballkan. Jeni deshmizar se AMFE ka mbajtur një nje ser takimesh, tribuna konferencas mbi 100 sosh me karakter kombëtar dhe nderkombëtar, cofte online apo fizikisht si ne Tirane, Prishtinë, po ashtu edhe ne Gjermani apo Zvicer si dhe qendra tjera evropiane sikur kjo e fundit e 12-ta ne Shtutgrad, duke sensibilizuar rreziqet nga pandemia, njekohesisht duke dhene udhezime dhe keshilla qofte permes tubimeve ashtu edhe ne TV dhe media per te mbrojtur qytetaret jo vetem shqiptarë perballe pandemise vdekjeprurëse. Konferencat e ardhshme e AMFE-s ne Tiranë dhe Prishtinë do te bashkoj mjeket shqiptare ne ballkan dhe diasporë ne favot të te permësimit të shëndetit tonë Për të gjtha keto zakime, kovnfreca kometare dhe nderkombëtare dhe suksese t enjepasnjeshme padyshim duhet falenderuar stafin e AMFE sidomso presidenten dr. Aurura Dollenberg.

Lidhur me fenomenti te ikjes se mejekve shptare nga Ksova keot dy deceniet e fundit Dr.Albulena Gerguri eshte pergjigjur se “Fatkeqesisht eshte dukuri qe po ndodh ikja e mjekeve nga Kosova, per jete dhe kushte me te mira te punes. Uroj qe nje dite te njejten deshire ta kemi qe ti drejtohemi Kosoves, sikurse qe tani jemi orientuar kryesisht nga Gjermania..”

Se ku e shef veten, ku do jepte me shume kontributin e saj si mjeke per fund Dr. Albulena Gerguri ne kete interviste per gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka thene duke qeshu  “Ja leme kohes. Siq po punon koha per shqiptaret, besoj se koha do punoj edhe per mua. Per momentin sapo kam ardhur ne Gjermani, aktualisht jam e fokusuar ketu. Te presim dhe te shofim qka sjell e ardhmja meqe porfesoni mjekut eshte humanitar dhe sot eshte i nevojshem i kerkuar gjithkah ne Evrope perfshire ketu edhe Zvicrën.

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat