Rritet çmimi i ujit në Tiranë, Berisha: Të ngrihemi në protesta - Bota Sot
Rritet çmimi i ujit në Tiranë, Berisha: Të ngrihemi në protesta

Tirana

E diel, 21 tetor 2018

Rritet çmimi i ujit në Tiranë, Berisha: Të ngrihemi në protesta

Më: 16 nëntor 2017 Në ora: 15:14
Ilustrim

Ish- kryeministri Sali Berisha reagoi pas rritjes së çmimit të ujit të pijshëm në qytetin e Tiranës.

Berisha shkruan se çmimi u rrit me 45 për qind dhe e vetmja mundësi për të ndalur është nisja e protestave.

Rritet me 45% çmimi i ujit ne Tirane!

Lal plehu, i rritur, siç pretendon, duke shitur fiq, tani duke shkelur çdo ligj u rrit qytetareve dhe bizneseve me 45% çmimin e ujit apo 2.2 here me shtrenjte se ne Berlin!

Vetem protesta mund t’ju mbroje ju te dashur qytetare nga ndeshkime te tilla banditeske! sb

“Pershendetje Doktor, Enti Rregullator i Ujit paska miratuar pa bere asnje lloj oponence rritjen e cmimit te ujit te sugjeruar nga Lal Plehu pa u konsultuar me asnje teknicien dhe i votuar ne keshillin bashkiak ne nje forme shume misterioze qe nuk u morr vesh. Si ka mundesi cmimi i ri do te jete 65 Lek/m3 nga 45 nLek/m3, pothuajse rritje me 45%, gje qe kalon cdo tolerance te lejueshme teknike morale. 

Ne Tirane 1 m3 uje i papijshem se dhe kjo duhet marrur parasysh do kushtoje u65 Lek me nje rroge minimale 22.000 Lek, ndersa ne Berlin 1 m3 uje i pijshem kushton 240 Lek me nje rroge minimale 175.000 Lek. Po ta llogarisni jemi 2.2 here me te shtrenjte se Berlini dhe per me teper me uje qe nuk pihet dot, sepse perseri nga nje buxhet familjar harxhohen mijera Lek shtese ne muaj per te blere uje te pijshem. Ju lutem denoncojeni si skandal, se kjo gje po kalon pa u permendur fare, ne fakt kjo eshte vjedhje e drejtperdrejte qe i behet cdo qytetari pa asnje dallim.”

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test