Mbeturinat hidhen në tokë në Parkun e Liqenit, por koshat nuk mungojnë - Bota Sot
Mbeturinat hidhen në tokë në Parkun e Liqenit, por koshat nuk mungojnë

Tirana

E martë, 16 tetor 2018

Mbeturinat hidhen në tokë në Parkun e Liqenit, por koshat nuk mungojnë

Më: 21 maj 2018 Në ora: 12:32
Liqeni Artificial i Tiranës

Pak javë më parë Liqeni Artificial i Tiranës mori çmimin “Flamuri i Bardhë” si një certifikim i pastërtisë së ujit dhe basenit të sigurt.

Por që ky nivel vlerësimi të rikonfirmohet sërish në vjeshtë është e domosdoshme që jo vetëm ndërmarrjet e bashkisë të kujdesen çdo ditë për mirëmbajtjen dhe pastërtinë e tij, por më së shumti kërkohet edhe kujdesi i qytetarëve për të mbajtur pastër ambientin dhe për t’i hedhur mbeturinat në vendet e caktuara.

Pavarësisht punës së përditshme dhe mesazheve ndërgjegjësuese, punonjësit vijojnë të nxjerrin çdo ditë nga liqeni masa pa fund mbeturinash urbane që qytetarë të papërgjegjshëm vijojnë t’i hedhin në ujë. E njëjta situatë vërehet çdo ditë edhe në investimet e tjera të kryera në një sërë objektesh në Parkun e Liqenit, ku qytetarët çdo mbetje të produkteve që konsumojnë e hedhin në tokë.

Një situatë kjo që tregon se të investosh për të përmirësuar infrastrukturën dhe rritur aksesin në Parkun e Madh të Liqenit është njëra gjë, ndërkohë që për mirëmbajtjen duhet puna dhe angazhimi i të gjithë aktorëve, si ndërmarrjeve bashkiake ashtu edhe i qytetarëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test