“fDi Magazine”, profil Erion Veliajt: Fuqia e pedalimit të Tiranës - Bota Sot
“fDi Magazine”, profil Erion Veliajt: Fuqia e pedalimit të Tiranës

Tirana

“fDi Magazine”, profil Erion Veliajt: Fuqia e pedalimit të Tiranës

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 12:48
Erion Veliaj

“Erion Veliaj përfaqëson fytyrën e re që Shqipëria kërkon që t’i tregojë botës dhe Bashkimit Europian”. Kështu nis profili që i ka kushtuar “fDi Magazine” kreut të Bashkisë së Tiranës, i cili, sipas revistës, po ndryshon kryeqytetin.

“Duke vepruar në kontekstin e një klime politike të nxehtë, Z. Veliaj e gjeti veten nën presion për të dhënë rezultate sa më shpejt. Kjo do të thotë krijimi i një këndvështrimi të ri për qytetin që ai drejton: nga një anë rinovimi urban dhe projektet arkitekturore, nga ana tjetër detyrat e zakonshme dhe të nevojshme si pastrimi i qytetit që nuk shquhej si një nga më tërheqësit e Europës. Tirana u rendit në 10 vendet e para për t’u vizituar në Evropë në vitin 2018 nga “Lonely Planet” dhe mori një çmim në qershor 2018 për hapësirën më të mirë publike në Evropë nga Qendra për Kulturë Bashkëkohore e Barcelonës”, lexohet në artikull.

“Tirana nuk është moderne, nuk është e lashtë, por është e këndshme dhe mendoj se kemi vendosur që të këndshëm dhe të rinj”, thotë Veliaj për revistën.

Më tej, artikulli thotë se “një pjesë e planit të tij për qytetin është që të bëhet me më shumë biçikleta dhe këmbësorë. Ai gjithashtu i jep përparësi strehimit përballë një bumi të popullsisë. Qyteti po rritet me një ritëm prej rreth 30 000 banorësh në vit: një kombinim i emigracionit përbrenda dhe rritjes demografike. Tirana është vendi më i ri i kryeqytetit në Evropë, me një moshë mesatare prej 27 vjeç.

“Tirana është vendi për të jetuar jo vetëm për shqiptarët në qytete të ndryshme, por edhe për studentët e rinj që vijnë këtu nga vendet fqinje. Tirana është qyteti i kulturës, artit, muzikës, financave, ekonomisë, prodhimit, telekomunikacionit dhe ne duam ta mbajmë në atë mënyrë”, thotë Veliaj për “fDi Magazine”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...